Wieczory z Kardynałem Prymasem Wyszyńskim. ABC Wyszyńskiego

? to tytuł cyklu spotkań poświęconych osobie i nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach przygotowania do uroczystości Jego beatyfikacji w dniu 7 czerwca br. Podczas tych spotkań chodzi o wprowadzenie wiernych w kontakt z osobą i duchowym przesłaniem Kardynała dla Polski i Polaków dlatego będą składały się na nie: wystawy, koncerty, filmy i debaty kompetentnych osób znających sylwetkę Kardynała Prymasa. Wierni Archidiecezji Białostockiej będą mogli spotykać się w każdym miesiącu w Centrum Wystawienniczo Konferencyjnym przy ul. kościelnej 1 i oprócz audiowizualnych form będą mogli wysłuchać krótkiej prelekcji o Prymasie Wyszyńskim a także podjąć debatę na dany temat.

?Wierni Archidiecezji Białostockiej są zaproszeni, aby dobrze przygotować się do czerwcowej beatyfikacji Kardynała Prymasa Wyszyńskiego, który został nazwany Prymasem Tysiąclecia. I chociaż wiek XX dobiegł końca to jednak dobrze byłoby powrócić do duchowego dziedzictwa, które pozostawił Kardynał. Te wieczory mają być pomocą dłuższego procesu przygotowania do beatyfikacji, która dobrze byłoby, aby nie była jednodniowym wydarzeniem, ale permanentnym odniesieniem do nauczania kard. Prymasa, który jest wzorem świętości na dziś, także dla młodych pokoleń? ? przypomina ks. Abp Tadeusz Wojda.

?Droga życia i świętości Prymasa Kardynała Wyszyńskiego? ? to tytuł pierwszego z cyklu spotkań nt. ?ABC Wyszyńskiego?. Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 16 stycznia 2020 r. o godzinie 18.00. O drodze życia i świętości opowie dr Ewa Czaczkowska autorka Biografii o Wyszyńskim, dziennikarka, historyk i nauczyciel akademicki.

Spotkania z tego cyklu są otwarte dla wszystkich zainteresowanych i będą odbywały się z udziałem ekspertów, w tym historyków, biografów i osób znających i pamiętających Kardynała Wyszyńskiego. W ramach cyklu ?Wieczory z Kardynałem Prymasem Wyszyńskim. ABC Wyszyńskiego? zaplanowano sześć spotkań. Formuła każdego z nich będzie zróżnicowana. Elementem wspólnym będzie wystąpienie na określony temat przygotowany przez głównego prelegenta. Po wystąpieniach przewiduje się dyskusję z możliwością zadawania pytań z sali. Z inicjatywy ks. Arcybiskupa  Metropolity współorganizatorami debat są Studium Teologii w Białymstoku PWTW, Katedra Teologii Katolickiej UwB, Instytut Pamięci Narodowej, Civitas Christiana, Klub Inteligencji Katolickiej, Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej.

Tematyka spotkań z cyklu ?Wieczory z Kardynałem Prymasem Wyszyńskim. ABC Wyszyńskiego?

Styczeń 2020: Droga życia i świętości Kardynała Prymasa

Luty 2020: Wyszyński i jego model katolicyzmu ludowego

Marzec 2020: Prymas Wyszyński wobec komunizmu i komunistów

Kwiecień 2020: Praca ? przymus czy szansa?

Maj 2020: Mój Prymas ? mój Ojciec

Czerwiec 2020: Białostockie ślady Prymasa Tysiąclecia

Pierwsze spotkanie odbędzie się 16 stycznia (czwartek) w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o godz. 18.00.

Program:

Słowo wstępne: Ks. Abp dr Tadeusz Wojda

Prowadzenie: ks. dr Tadeusz Kasabuła

Wystawa: Droga życia Prymasa Wyszyńskiego

Fragment filmu: Czas to miłość

Wystąpienie: dr Ewa Czaczkowska, Droga życia i świętości Prymasa Kardynała Wyszyńskiego

Dyskusja

Koncert: Recital Karola Szmuksty

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.